PATRON SZKOŁY KSIĄDZ JAN TWARDOWSKI - 1915-2006
Zaufałem drodze wąskiej
Ks. Jan Twardowski urodził się 1 czerwca 1915 r. w Warszawie. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. W czasie okupacji należał do AK i walczył w Powstaniu Warszawskim. W 1945 r. wstąpił do Seminarium Duchownego w Warszawie, w 1947 ukończył studia polonistyczne, a w 1948 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Pracował w szkolnictwie jako katecheta w szkole specjalnej. Jego pierwsza parafia - Żbików - stała się miejscem niezapomnianych wzruszeń i doświadczeń szczególnie związanych z pełnieniem obowiązków nauczyciela religii w Państwowej Szkole Specjalnej. Po czterech latach - od 1959r. wikarego przeniesiono do Warszawy - został rektorem kościoła Wizytek.
Ksiądz poeta Jan Twardowski należy do grona najbardziej popularnych współczesnych polskich twórców. Debiutował w 1932r. na łamach pisma młodzieżowego „Kuźnia Młodych” wierszem „Skarga.” W 1937r. opublikował zbiór poezji „Powrót Andersena”. Do najbardziej znanych tomików twórczości ks. Jana Twardowskiego należą: Powrót Andersena, Niebieskie okulary, Rachunek dla dorosłego, Który stwarzasz jagody, Rwane prosto z krzaka, Nie przyszedłem pana nawracać, Na osiołku, Sumienie ruszyło, Śpieszmy się kochać ludzi, Nowy zeszyt w kratkę, Elementarz dla najmłodszego, średniaka i starszego, Patyki i patyczki, Niecodziennik, Kasztan dla milionera, Zielnik, Wiara, nadzieja i miłość.
Utwory ks. Jana Twardowskiego czytają chętnie zarówno dzieci jak i dorośli. Poeta całym sercem czuł obecność Boga. Dążył do tego, aby jego poezja w pełni ukazywała Boga i piękno stworzenia. Często ukrywał Boga pośród świata, by w ten sposób w pełni ujawniło się piękno przyrody. Twórczość Jana Twardowskiego uczy mądrej wiary, wielkiego optymizmu, wrażliwości, szacunku dla ludzi i otaczającego świata, a przede wszystkim miłości. Jego twórczość była tłumaczona na wiele języków, m. in.: angielski, francuski, niemiecki, włoski, węgierski, czeski, rosyjski, szwedzki, albański.
Ks. Jan Twardowski jest laureatem: Nagrody literackiej polskiego PEN-Clubu im. Roberta Gravesa (1980), Orderu Uśmiechu (1996), Nagrody Ministra Kultury i Sztuki (1997). W 1999 r. został wyróżniony tytułem doktora honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Zmarł w Warszawie 18 stycznia 2006r.
Jak tłumaczył ksiądz Jan Twardowski : "Ten którego kochają, zostanie zbawiony. Wciąż kochamy za mało i wciąż za późno. Dlatego śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą.."