Historia szkoły
Szkoła w Strzeszkowicach Dużych jest placówką o bogatej historii i tradycji. Do czasu I wojny światowej nauczanie odbywało się w prywatnych mieszkaniach i prowadzili je wędrowni nauczyciele. Związane to było z tym, iż władze carskie nie pozwoliły na działalność polskiej szkoły.
W 1918 roku została utworzona polska szkoła w pomieszczeniu prywatnym obywatela ziemskiego – Tadeusza Brzezińskiego. Uczęszczało do niej sześćdziesięcioro ośmioro uczniów, nauczycielką była Leopolda Justówna. W Strzeszkowicach Małych, w prywatnym mieszkaniu Jana Sieńki ,istniała druga szkoła, w której uczyła Leokadia Kuklińska.
Od 1932 roku nauka odbywała się w budynku kupionym przez mieszkańców od Tadeusza Brzezińskiego. W czteroklasowej szkole pracowało dwoje nauczycieli, ówczesnym kierownikiem był Paweł Kaczor, a nauczycielką - Zofia Wrońska. Nauka odbywała się bez podręczników, wydawano wówczas czasopismo młodzieżowe – „Ster”.
Smutnym wątkiem historii szkoły były lata II wojny światowej. W czasie okupacji budynek został zdewastowany. Dopiero po odzyskaniu niepodległości władze skierowały trzech nauczycieli do pracy w szkole. Dwóch z nich wkrótce wyjechało na ziemie zachodnie, wtedy na ich miejsce mianowano kierownika Władysława Tukendorfa i jego żonę Zofię. Trzecim nauczycielem była Aleksandra Porzełówna. Do szkoły uczęszczało wówczas 147 uczniów.
Lata powojenne to bardzo trudny okres w dziejach szkolnictwa, które borykało się z brakiem pieniędzy, pomocy, a przede wszystkim – brakiem nauczycieli. Bardzo ważną rolę w powojennej historii szkoły odegrał Komitet Rodzicielski, dzięki staraniom którego doposażono szkołę w potrzebne pomoce, wykonano wiele prac remontowych.
W 1947r. na zebraniu gromadzkim została podjęta decyzja dotycząca budowy nowej szkoły. Mieszkańcy Strzeszkowic rozpoczęli zbiórkę funduszy, materiałów budowlanych, przygotowali teren pod budynek szkolny, który został zakupiony w 1948r. w Lipie pod Kraśnikiem. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu miejscowych rolników i Ochotniczej Straży Pożarnej prace przebiegały bardzo sprawnie.
W roku szkolnym 1949/1950 uczniowie zasiedli w ławach nowej szkoły. Kontynuowane były wówczas prace w budynku, rodzice zakupili niezbędny sprzęt i pomoce dydaktyczne. Nauczycielami pracującymi w tym czasie w Strzeszkowicach byli: WładysławTukendorf, jego żona - Zofia, Waleria Ślusarz, Wanda Bednarczyk.
W odpowiedzi na hasło „Tysiąc szkół na Tysiąclecie Państwa Polskiego” w 1959r. zawiązał się Społeczny Komitet Budowy Szkoły i rozpoczęto prace budowlane. Nad ich przebiegiem czuwał kierownik szkoły Władysław Tukendorf. Meszkańcy Strzeszkowic Dużych i Małych dobrowolnie opodatkowali się na rzecz budowy szkoły, wiele prac wykonali w czynie społecznym. 16 października 1960 r. został wmurowany kamień węgielny pod szkołę, którą budowano wspólnym wysiłkiem społecznym. Została ona oddana do użytku 20 listopada 1962r. i jest użytkowana do dnia dzisiejszego.
24 lutego 1964r. w wieku 62 lat zmarł Władysław Tukendorf nieoceniony pedagog, wychowawca, wspaniały organizator życia szkolnego, przyjaciel dzieci i młodzieży.
Od 1964 do 1970r. kierownikiem szkoły był Tadeusz Jersak, który wraz z żoną Martą został skierowany do Strzeszkowic.
W latach 1970 – 1976 funkcję dyrektora szkoły pełniła Marta Jersak (Tadeusz Jersak został oddelegowany do pracy w powiecie).
W latach 1977- 1991, gdy obowiązki dyrektora wykonywał Ludwik Stępniak, szkoła przeżywała znaczący rozwój, odnotowano wiele osiągnięć w dziedzinie edukacji, kultury, sportu.
Od 1992 do chwili obecnej funkcję dyrektora pełni Teresa Próchnicka i w dalszym ciągu przywiązuje bardzo dużą wagę do historii i tradycji miejscowości i szkoły, która od 2007r. jest Szkołą Podstawową im. Księdza Jana Twardowskiego w Strzeszkowicach Dużych.
Źródło: Kronika Szkoły Podstawowej w Strzeszkowicach